,

10 ulotnych symptomów wskazujących, że miałeś „cichy udar” mózgu i że niedługo może nastąpić drugi

Jeśli wydaje ci się, że udar dotyczy tylko osób starszych, to jesteś w błędzie. Niestety udar może się przydarzyć ludziom w każdym wieku.

Dlatego tak ważne jest, aby umieć prawidłowo rozpoznać jego wczesne objawy i jak najszybciej zwrócić się o pomoc.

Poniżej opisaliśmy 10 najczęstszych wczesnych zapowiedzi udaru.

1. Rozmazany obraz lub utrata widzenia

Wszystko zaczyna się od oczu. Problemy z widzeniem mogą pojawić się w jednym lub obu oczach. Około 44% osób, które doznały udaru mózgu, wcześniej doświadczyły zaburzeń widzenia.

2. Zawroty głowy

Zawroty głowy prawie zawsze występują u kobiet przed 45 rokiem życia. To jasny znak, że powinnaś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

3. Problem z mówieniem i rozumieniem mowy

Czasami niewielkie problemy z mówieniem mogą nawet przejść niezauważone. Najczęściej towarzyszy im poczucie braku kontroli nad mową i niemożności wyartykułowania tego, co chce się powiedzieć. Częste są też nieporozumienia wynikające z niezrozumienia innych.

4. Utrata równowagi i trudność z chodzeniem

Nagłe uczucie ogólnego osłabienia i omdlewanie kończyn również może sugerować udar. Niektóre osoby doświadczają wówczas nawet paraliżu i przewracają się na ziemię. Paraliż jest częstym objawem udaru i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Oto prosty test na ten objaw: unieś szeroko po bokach ręce z dłońmi otwartymi i skierowanymi ku górze. Wytrzymaj w tej pozycji przez 10 sekund. Jeśli któraś z rąk opadnie, to znak, że mięśnie są osłabione.

5. Ból po jednej stronie twarzy

Udarowi nie zawsze towarzyszy ból, ale jeśli poczujesz nagłe ukłucia bólu w kończynach lub po jednej stronie twarzy, może to oznaczać, że właśnie zaczyna się u Ciebie udar.

6. Ból głowy i migrena

To również częsty objaw udaru. Naukowcy ustalili, że 588 badanych osób, które doznały w młodym wieku udaru z towarzyszącym ostrym bólem głowy, często doświadczało migren. Objaw ten częściej występuje u kobiet.

7. Paraliż twarzy

To jeden z najpowszechniejszych objawów udaru. Najczęściej sparaliżowana jest jedna połowa twarzy.

8. Zmęczenie

Według badań takie symptomy jak uczucie zmęczenia i dezorientacji częstsze są przed udarem u kobiet.

9. Czkawka

Ten wczesny objaw jest częstszy u kobiet. Udar wpływa na ośrodek oddechowy mózgu, co powoduje czkawkę.

10. Niemożność złapania oddechu oraz drgawki

Nagła utrata oddechu i niemożność złapania powietrza często pojawiają się u osób, które doświadczyły udaru. W wyniku braku tlenu dochodzi do arytmii serca.

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Odżywiaj się więc zdrowo, zachowaj aktywność fizyczną i dobrze się wysypiaj. Zmniejsz ilość wypijanego alkoholu i papierosów oraz zwracaj uwagę na wagę ciała.

Źródło: gohealthyfood.com

Dwa psy siedzą obok siebie, ale zwróć uwagę na kota. To, co za chwilę zrobi, jest świetne!

Ciężarna kobieta mówiła, że spodziewa się pięcioraczków. Podczas badania lekarze dokonują szokującego odkrycia!