,

4 częste objawy ataku serca, których nie należy ignorować. To może uratować Ci życie!

Większość ludzi kojarzy atak serca z dramatycznym obrazem osoby chwytającej się za klatkę piersiową. Tymczasem nagły, przeszywający ból nie jest jedynym objawem zbliżającego się zawału.

Statystycznie około 25 procent wszystkich ataków serca nadchodzi po cichu, bez jakichkolwiek wcześniejszych sygnałów. Kardiochirurg, doktor C. Crandall, spędziła wiele lat usiłując zapobiegać i odwracać skutki ataków u swoich pacjentów. Dziś jej doświadczenie pozwala jej rozpoznać symptomy nadchodzącego ataku. I to zarówno te wysyłane przez organizm kilku minut przed jego wystąpieniem, jak i te, które zwiastują go na kilka dni lub nawet tygodni wcześniej.

Oto cztery najczęstsze, o których musisz wiedzieć:

1. Obrzęk

Opuchnięte stopy i kostki wielu z nas odczytuje jako znak świadczący o nieprawidłowym trybie życia lub zbyt długim staniu albo siedzeniu. Nie każdy jednak wie, że to właśnie choroby serca mogą powodować zatrzymywanie wody w organizmie prowadząc do opuchlizny brzucha, nóg, kostek i stóp. Co więcej, nieprawidłowa praca serca może skutkować nagłym wzrostem wagi, i to pomimo spadku apetytu.

2. Uczucie niepokoju

Wiele osób, które przeżyły zawał serca przyznaje, że na krótko przed nim, doświadczyły nagłego ataku paniki. Mimo iż wiele osób mylnie rozpoznaje ten atak uznając go właśnie za zawał, lepiej dmuchać na zimne i w przypadku jego wystąpienia, skonsultować się z lekarzem.

3. Ból różnych części ciała

Atak serca często rozpoczyna się bólem w klatce piersiowej, który promieniuje w okolice żuchwy, pleców, ramion, rąk oraz brzucha. Czasem może być odczuwalny także w innych partiach ciała, np. w ramionach, plecach (szczególnie między łopatkami). Czujność należy zachować nawet wtedy, gdy dolegliwości samoczynnie ustąpią.

4. Kaszel

Problemy zdrowotne związane z sercem, potrafią również objawiać się kaszlem. Wykrztuszanie krwawej flegmy lub dokuczliwy, świszczący kaszel, mogą być poważnymi sygnałami zbliżającego się zawału. Dzieje się tak, ponieważ w płucach zaczyna gromadzić się wydzielina. Bez wątpienia kaszel jest symptomem, którego nie wolno ignorować.

Oprócz opisanych powyżej oznak, atak serca może być poprzedzony innymi sygnałami. Do najczęstszych należą:

  • Zawroty głowy
  • Nudności
  • Płytki oddech
  • Zimne poty
  • Ból i dyskomfort odczuwany w klatce piersiowej.

Nigdy nie ignoruj objawów mając nadzieję, że same ustąpią. Jeśli będą trwały dłużej niż 5-10 minut, natychmiast zadzwoń na pogotowie lub poproś kogoś bliskiego, aby Cię zawiózł do szpitala. Jeśli nie jesteś uczulony na aspirynę, możesz ją ssać, by złagodzić objawy.

Źródło: thehealthawareness.com

Zapowiadał się nudny taniec matki z synem. Gdy nagle zmienia się muzyka, goście są w szoku!

Na tym zdjęciu ukryty jest koń. Tylko 1 na 10 osób jest w stanie znaleźć go w mniej niż pół minuty