,

Dłubanie w nosie jest nie tylko obrzydliwe, ale również bardzo niebezpieczne! Zobacz dlaczego

Chociaż w odosobnieniu wszystkim nam czasem zdarza się podłubać w nosie, robienie tego pośród ludzi uchodzi za, delikatnie rzecz ujmując, źle postrzegane.

Gdy byłeś dzieckiem i ukradkiem próbowałeś włożyć palec do nosa, rodzice zapewne karcili Cię za to. Widok dzieci szukających w nosie kóz jest jednak dość powszechny. Kiedy jesteśmy już dorośli, oczywistym wydaje się fakt, że nie powinno się grzebać w nosie publicznie. A mimo to, wielu z nas nadal ukradkiem to robi.


Nie ma oficjalnych badań szacujących, jak wielu dorosłych okazjonalnie dłubie w nosach. Podejmując taki szacunek, z pewnością wyszłoby na jaw, że 99% z nas nadal dopuszcza się tego czynu.

Ale poza tym, że ta czynność widziana jest jako obrzydliwa i nieokrzesana, to czy jest także niedopuszczalna? Dr. Erich Voigt odpowiada, że tak. Nie tylko niedopuszczalna, ale przede wszystkim niebezpieczna.

W wywiadzie dla serwisu BusinessInsider.com dr. Voigt wyjaśnił, że wprowadzanie zarazków do nosa, połączone z dłubaniem palcem w jamie nosowej, może skutkować takimi problemami, jak podrażnienie jamy nosowej, krwawienie z nosa, powstawanie strupów oraz rozpowszechnianie zarazków. Jedną z bakterii, które osiedlają się w jamie nosa, jest gronkowiec złocisty.

Gronkowiec złocisty, część flory fizjologicznej człowieka, tutaj pokazany na włosie z nosa człowieka.

W zależności od tego, gdzie właśnie przebywasz i przede wszystkim czego dotykała Twoja dłoń, dłubiąc w nosie możesz narazić swój organizm na kontakt z naprawdę nieprzyjemnymi bakteriami!

Dr. Voigt szczególną zwraca również uwagę na to, jak przykre w skutkach może okazać się dłubanie w nosach przez dzieci.

„Dzieci notorycznie dłubią palcem w nosie i mogą w ten sposób doprowadzić do obfitych krwotoków” – zaznacza dr. Voigt.

W przedniej przegrodzie nosowej znajdują się aż cztery tętnice (jest to tak zwany splot Kiesselbacha). Dłubaniem w swoich noskach dzieci bardzo często wywołują obfite krwotoki.

A Tobie, jak często zdarza się grzebać we własnym nosie? 😉

Źródło i fotografie: mirror.co.uk, healthhacks.be

Jego żona rodzi szóste dziecko. Kiedy mężczyzna dokładnie przygląda się noworodkowi, krzyczy „O mój Boże!”

Lew górski spędził 20 lat na łańcuchu w niewoli. Jego reakcja gdy odzyskał wolność jest magiczna!