,

Poznaj 9 nawyków, które są niebezpieczne dla Twojego mózgu. Powinieneś się ich pozbyć jak najszybciej!

Mózg jest odpowiedzialny za wszystkie życiowe funkcje organizmu, zatem utrzymywanie jego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania jest bezwzględną koniecznością. Czasem nawet sobie nie zdajemy sprawy, że nasze codzienne nawyki mogą negatywnie wpływać na pracę mózgu.

Oto 9 niebezpiecznych dla mózgu nawyków, których powinieneś się natychmiast pozbyć:

1. Nuda

Neuroplastyczność jest zdolnością mózgu do myślenia, przechowywania wspomnień oraz nawiązywania nowych połączeń nerwowych. Brak stymulacji intelektualnej prowadzi do spadku wydajności mózgu, podobnie jak dzieje się to w przypadku innych narządów.

2. Brak śniadania

Od dawna wiadomo, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Jeśli nie jadasz tego posiłku, sprawiasz, że metabolizm spowalnia, a mózg nie funkcjonuje odpowiednio sprawnie. Według badań, osoby które często pomijają śniadanie, mają aż o 36% wyższe ryzyko wystąpienia krwotoku do mózgu. Bez glukozy nasz mózg nie działa prawidłowo. Ludzie mają trudności z koncentracją, a także mają problemy z wizualnym i przestrzennym zrozumieniem świata, gorzej również zapamiętują.

3. Spanie z telefonem przy głowie

Pole elektromagnetyczne telefonu emituje szkodliwe dla człowieka promieniowanie. Dlatego spanie z telefonem przy głowie jest bardzo nierozsądne! Według badań przeprowadzonych przez szwedzkich naukowców promieniowanie z telefonu komórkowego powoduje bóle głowy. Odpowiada także za powstawanie nowotworów, w tym nowotworów mózgu. Aby zminimalizować ryzyko, ogranicz korzystanie z telefonu komórkowego i trzymaj go z dala od siebie tak często, jak to możliwe.

4. Praca w czasie choroby

Kiedy przechodzisz jakąś chorobę, Twoje ciało i układ immunologiczny pracują ciężko, aby ją zwalczyć. Decydując się na pracę podczas choroby, wydłużasz tym samym czas jej trwania oraz okres rekonwalescencji. Zwiększasz również swoją podatność na kolejne infekcje, a to wszystko źle wpływa na funkcjonowanie mózgu.

5. Nadmierne jedzenie

Nadmierne jedzenie prowadzi do nadwagi, a często również do otyłości. Kiedy dużo jemy, są to zwykle potrawy ubogie w składniki odżywcze. Skutek jest taki, że organizm chce jeść więcej, a uczucie głodu nie ustępuje. Potrawy ubogie w składniki odżywcze zmniejszają wydajność mózgu i mogą prowadzić do otępienia.

30 zdjęć, które są najlepszym dowodem na to, że koty potrafią spać dosłownie wszędzie

61-latka pozuje do sesji zdjęciowej w stroju kąpielowym… Ale tylko spójrz, gdy się odwróci!