, ,

Znasz to uczucie, gdy zasypiasz i nagle czujesz, jakbyś spadał w przepaść? Wiemy, dlaczego tak się dzieje!

Leżysz sobie wygodnie w łóżku, jest cieplutko i powoli zasypiasz, aż tu nagle czujesz, że Twoje ciało dziwnie podskakuje, co natychmiast Cię wybudza. Niekiedy takie „szarpnięcia” są poprzedzone doznaniem spadania, bądź potknięcia, nad którymi nie jesteśmy w stanie zapanować.

Jak się okazuje, tego stanu, określanego mianem “skurcze miokloniczne” (ang. “hypnic jerk”), doświadcza aż 70% ludzkości. Ty też zaliczasz się do tej grupy?

Takie zachowania pojawiają się w okresie pomiędzy czuwaniem, a zasypianiem, który nazywany jest stanem hipnagogicznym. Jest to etap zasypiania, podczas którego jawa i marzenia senne zlewają się w jedno. Nie jesteśmy wówczas w stanie określić czy to, co aktualnie przeżywamy dzieje się naprawdę, czy jest to tylko wytwór naszej wyobraźni.

Zjawisko „hypnic jerk” może być spowodowane przez mimowolne skurcze mięśni lub czynniki zewnętrzne, takie jak np. światło lub dźwięk.

Nie należy się tym niepokoić, gdyż jest to normalna reakcja mózgu w chwili, gdy nasze mięśnie zaczynają się rozluźniać i relaksować. Szarpnięcia świadczą o tym, że nasz mózg wciąż czuwa i stara się przygotować ciało do powstrzymania upadku (mimo iż jego wykrycie jest błędne).

Znane są jednak przypadki, kiedy te zachowania mogą świadczyć o pewnych niepokojących problemach zdrowotnych. Najczęstszymi z nich są: lęk, stres i nadmiernie wysokie tempo życia. Przeprowadzone badania pokazują, że skurcze miokloniczne występują tym częściej im wyższy jest poziom stresu.

Inną przyczyną, o której należy wspomnieć jest narkolepsja. Zatem fundowanie sobie maratonu filmowego do późnych godzin nocnych nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może on być przyczyną zmian w neurotransmisji, a to z kolei może powodować pojawianie się hypnic jerk.

Skurcze miokloniczne mogą być w niektórych przypadkach wywołane również przez tzw. zespół niespokojnych nóg.

Stan ten objawia się nieprzyjemnymi doznaniami w nogach (np. uczucie wbijania igieł), co z kolei prowadzi do potrzeby poruszenia nogą, aby pozbyć się tych nieprzyjemnych doznań. Choć w większości przypadków zespół niespokojnych nóg jest uważany za problem dziedziczny, często bywa również spowodowany zbyt małą ilością snu, niewydolnością nerek, cukrzycą lub nadużywaniem alkoholu.

Trzeba również wspomnieć o zmianach w mózgu, w szczególności w okolicach układu piramidowego, który jest związany z ruchami naszego ciała. Zmiany chorobowe mogą prowadzić do mimowolnych ruchów ciała w chwili, gdy nasz organizm przechodzi w stan uśpienia.

Sen jest niezwykle ważną częścią naszego życia, dlatego powinniśmy robić wszystko, aby dobrze się wysypiać.

Starajmy się więc, by nasz nocny wypoczynek nie był zakłócany przez czynniki zewnętrzne. Jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemnych szarpnięć, powinniśmy też zrezygnować z używek, które spożywamy wieczorem, między innymi kofeiny.

Źródło: scoopwhoop.com, davidwolfe.com | Fotografie: pixabay.com

Więźniowie zaczęli podążać w kierunku kamery. Ale zobacz tylko, co zaraz pojawi się za nimi

Rodzice pozwolili swojej 2-letniej córce namalować obraz do pokoju. Byli zdumieni, gdy zobaczyli co stworzyła!